Arhiiv

Uudised
 

18 täis...! Valimisõigus? (16 juuni 2011)

POLITSEI- JA PIIRIVALVEAMET

Lääne Prefektuur

25. mai 2011

 

 

Olen 18 täis...! Valimisõigus saabus!

Kuidas võtta?! Valida võib mitmeti. Kindlasti on palju noori, kes ootavad enda võimalust sekkuda oma häälega poliitikasse ja mõjutada elu Eestis. Paraku on ka noori, kellele see daatum tähendab hoopis kauaoodatud luba osta alkoholi või tubakat. „Valituks“ osutub sellisel juhul kas sigaretid, õlu, siider või mõni kangem naps.

 

Tihti arvavad värskelt 18-aastaseks saanud noored, et enam polegi mingeid piire. Politseile teevad muret näiteks sünnipäevapeod, kus tähistatakse täisealiseks saamist. Selge see, et kõik sünnipäevalised ei pruugi olla peo korraldajast vanemad, aga oma „suureks saamise“ tähistamiseks ostetud alkoholi tarvitamist peab  nüüdne täisealine hoolega kontrollima. Tema vastutab, et alkohol ei satuks nende külaliste organismi, kes pole veel lubatud vanuses. Siinkohal ei ole tegemist pelgalt soovitusega.

 

Lisaks õigustele, mis 18-aastaseks saamisel noor inimene omandab, lisanduvad ka uued kohustused ja keelud. Neid on palju. Kõiki ei hakka siin lahti kirjutama, aga tähelepanu pööraksin sellele, et kindlasti ei tohi täisealised osta oma noorematele sõpradele alkoholi või tubakat. Ja seda ka neile pakkuda. Need teod on karistatavad hoopis karmimalt kui alaealisena alkoholi tarvitamine või suitsetamine. Sama keeld kehtib ka lapsevanematele. Aeg-ajalt satuvad siiski politseisse lapsed vanuses 12-17-aastased, kes tunnistavad, et on küll tarvitanud alkoholi, suitsetanud, aga seda oma vanemate teadmisel või on olnud lapsevanemad lausa alkoholi/tubaka pakkujaks, ostjaks. Sellisel puhul on politseil käituda väga raske. Kindlasti ei taha me ühtegi lapsevanemat oma lapse silmis „maha teha“. Aga sellist teguviisi mõista? Heaks kiita?

 

Palun nooremapoolsetel täisealistel ja ka lapsevanematel arvestada, et seadusega on keelatud alla 18-aastastele alkohol ja sigaretid. Kuigi Teie sõber, tütar või poeg võib 15-aastasena näida juba täiskasvanuna ja Te ei keela talle „uusaasta-“ või „sünnipäevanapsi“, siis politsei alaealist napsitanuna tänaval kohates sellele läbi sõrmede ei vaata. On lapsevanemaid, kes on seisukohal, et see pole üldse politsei asi, millises vanuses tema lapsele midagi lubatakse. Aga politsei ei teegi seadusi, küll peab jälgima nende täitmist. Ja seda ilma eranditeta. Politseil ei ole võimalusi sundida täisealisi halbadest harjumustest loobuma, aga kuni alaealist noort on võimalik seaduste piires mõjutada pahedest eemale hoidma, politsei seda ka teeb.

 

Milleks on kehtestatud see maagiline piir „18“? Julgen pakkuda, et sellises vanuses noor on seadusandja silmis teadlik seni keelatu ohtudest. Igal sigaretipakil on kiri, et suitsetamine võib tappa jm. Siidripurgilt küll sellist märkust ei leia, aga 18-aastane peaks juba aru saama, et tegu ei ole limonaadiga. Nooremad aga ei pruugi taibata, miks see jook neile keelatud on ja kuidas tervisele mõjuda võib. Sel aastal on Haapsalus rohkem kui üks alaealine vajanud alkoholi tarvitamise tõttu arstide sekkumist. Õnneks jõuti nad arsti juurde toimetada. Õnneks on nad täna elus. Aga kui ei oleks õnne olnud?

 

Olen kuulnud täisealiste põhjendust/vabandust alaealisele alkoholi ostmisel: „Aga nad ju saavad selle nagunii kuidagi kätte!“ Aga uskuge, ei pruugi saada kui täisealised neile ei osta ja kaupluste müüjad ei müü. Noored ütlevad tavaliselt alkoholi päritolu kohta, et neile ostis keelatud joogi suvaline asotsiaalse välimusega mees. Neid „suvalisi“ mehi ei ole aga sageli reaalselt olemas. Kaupluste turvalintide läbivaatamisel selgub tihti, et niinimetatud „tundmatu“ on tegelikult vaevalt maagilise 18-aasta vanusepiiri ületanud sõber. Tuleb ette ka seda, et noorte poolt pruugitav alkohol on pärit kodusest külmikust või baarikapist ja lapsevanemad saavad sellest teada alles politseisse napsitanud lapsele järele tulles. Siit soovitus, et kui kodus on alkoholivarud, siis laps peaks teadma, et vanematel on kodus oleva alkoholi üle range kontroll.

 

Kas laps peaks uudishimu rahuldamiseks alkoholi ja tubakat proovima siiski enne täisealiseks saamist? Piim võib minna hapuks enne kui pakendil lubatud „parim enne...“ käes. Noorel alkoholi või tubaka proovimisega hiljaksjäämise ohtu kindlasti pole, nii arvangi, et meelemürkide puhul sobiks: „Parem pärast 18...“.

 

Lähenemas on koolide lõpetamised ja suvi koos jaanitulede ning teiste üritustega. Loodan, et politsei ei ole üksi oma tegemistes, püüdes alaealisi alkoholist, tubakast ja teistest meelemürkidest eemal hoida.

 

Kaunist ja turvalist suve!

 

Ahti Viispert

Haapsalu konstaablijaoskonna

piirkonnavanemTagasi

 
 

 
esilehele | prindi lehekülg | tagasi | üles